Iθάκη,το νησί της περιπέτειας!
Τρίτη 6 Ιουλίου 2010
Κυριακή 4 Ιουλίου 2010
Σενάριο "Ιθάκη, το νησί του Οδυσσέα"
Δοκιμαστικό εκπαιδευτικό σενάριο που εκπονήθηκε στα πλαίσια του Θερινού Πανεπιστημίου
1ο ΤΜΗΜΑ – ΠΡΑΣΙΝΗ ΟΜΑΔΑ
Τίτλος: «Ιθάκη, το νησί του Οδυσσέα»
Τάξη: ΣΤ’ Δημοτικού
Μαθητές: 15 (3 ομάδες των 5 ατόμων)
Μάθημα: Ευέλικτη Ζώνη (Διαθεματική προσέγγιση: Γλώσσα, Αισθητική Αγωγή, Μαθηματικά, Γεωγραφία)
Διάρκεια: 10 ώρες (5 εβδομάδες)
Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδασκαλία με τη χρήση: Word, Google Earth, Explorer, Web quest, Power Point, Hot Potatoes
Προϋπάρχουσες γνώσεις: Οι μαθητές γνωρίζουν ήδη βασικές λειτουργίες των Η/Υ (χρήση κειμενογράφου, αντιγραφή, επικόλληση, αναζήτηση, κ.λπ.) Μιας και οι περισσότεροι μαθητές της τάξης παρακολουθούν το πρόγραμμα του Ολοήμερου Σχολείου, ζητήθηκε από τον εκπαιδευτικό της Πληροφορικής να εργαστεί πάνω στα συγκεκριμένα προγράμματα
Διδακτικοί Στόχοι:
Ως προς το γνωστικό αντικείμενο: Να γνωρίζουν τα παιδιά την Ιθάκη και την πλούσια μυθολογική της και όχι μόνο παράδοσης.
Ως προς την Αξιοποίηση των ΤΠΕ: Εξοικείωση με τις Νέες Τεχνολογίες, ώστε να μπορούν να γνωρίζουν και να αξιοποιούν τα προγράμματα που αναφέρονται παραπάνω.
Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία: Συνεργασία και ομαδικότητα, Κριτική ικανότητα, Σύνθεση εργασίας.
Μέθοδος: Συνεργατική και διερευνητική
Πορεία διδασκαλίας:
Αρχικό τεστ αξιολόγησης μαθητών
Χωρισμός ομάδων (κοινωνιόγραμμα αλλά και προσπάθεια διαμόρφωσης ισοδύναμων, ως προς τη χρήση ΝΤ, ομάδων)
Φύλλα Εργασίας σε κάθε ομάδα
1η ΟΜΑΔΑ: Μυθολογία
2η ΟΜΑΔΑ: Αξιοθέατα
3η ΟΜΑΔΑ: Τοπική παράδοση
Ανακοίνωση αποτελεσμάτων
Τελική αξιολόγηση Ερωτηματολόγιο αντίστοιχο της αρχικής, Παρατήρηση
Προστιθέμενη αξία: Ενεργητική ρόλος του μαθητή, άμεση ανατροφοδότηση, εξατομικευμένη διδασκαλία, ελκυστική μάθηση
Προέκταση σεναρίου: Ανάρτηση σε ιστολόγιο και σε ιστοσελίδα του σχολείου. (αξιοποίηση υλικού από άλλες τάξεις και σχολεία)
Τρόπος ανάρτησης στο ιστολόγιο: Power Point, link Google Maps, Video
Εκπαιδευτικοί στόχοι ιστολογίου: Ανάρτηση σχεδίου μαθήματος για αξιολόγηση και συμπλήρωση από εκπαιδευτικούς άλλων σχολείων.
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
(2η ΟΜΑΔΑ: ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ)
ΣΤΟΧΟΙ: Να γνωρίσουν οι μαθητές τα κυριότερα αξιοθέατα της Ιθάκης.
Να εξασκηθούν τα παιδιά στην αναζήτηση, αποθήκευση, αξιολόγηση και ανάσυρση πληροφοριών από το διαδίκτυο.
Να εξασκηθούν στη σύνθεση περίληψης κειμένων.
Να εξοικειωθούν τα παιδιά στη συλλογή ψηφιακού υλικού.
Να εξασκηθούν οι μαθητές στη χρήση ψηφιακού χάρτη, να αποκτήσουν την ικανότητα να εντοπίζουν τα σημεία ενδιαφέροντος που επιθυμούν, αλλά και να ορίζουν δικά τους σημεία ενδιαφέροντος πάνω στον ψηφιακό χάρτη.
Nα κάνουν αναρτήσεις φωτογραφιών στα σημεία ενδιαφέροντος, αλλά και video στο you tube.
Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν το λογισμικό PowerPoint για να κάνουν παρουσιάσεις.
• 1ο ΔΙΩΡΟ:
o Αναζητήσετε πληροφορίες για την Ιθάκη, χρησιμοποιώντας μηχανή αναζήτησης, ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια και βιβλία από τη βιβλιοθήκη του σχολείου.
Προτεινόμενες ιστοσελίδες:
http://www.kefalonia-ithaki.gr/
http://www.ithaki.gr/el/traditional.html
http://el.wikipedia.org/
Αξιολογήστε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε και καταλήξτε σε ένα κείμενο 100 περίπου λέξεων, το οποίο γράψτε σ Word και αποθηκεύστε το στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας με το όνομα ithaki2.
• 2ο ΔΙΩΡΟ:
Κατά την επίσκεψή σας στην Ιθάκη, τραβήξτε φωτογραφίες και βίντεο.
• 3ο ΔΙΩΡΟ:
o Εντοπίστε στο χάρτη τις περιοχές που φωτογραφίσατε στο Google Maps.
o Αναρτήστε μια φωτογραφία από κάθε περιοχή, στα συγκεκριμένα σημεία στο Google Maps χρησιμοποιώντας όσα γνωρίζετε για τις αναρτήσεις.
Περισσότερες οδηγίες για τις αναρτήσεις υπάρχουν στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.youtube.com/watch?v=HVxTSXoYWKU
• 4ο ΔΙΩΡΟ:
o Ψηφιοποιήστε με τη βοήθεια του δασκάλου σας το Video που έχετε τραβήξει και αναρτήστε το στο YouTube.
• 5ο ΔΙΩΡΟ:
o Φτιάξτε μια μικρή παρουσίαση στο Power Point με τις πληροφορίες που έχετε συγκεντρώσει.
o Παρουσιάστε την εργασία σας στις υπόλοιπες ομάδες.
Εγγραφή σε:
Αναρτήσεις (Atom)